II FESTIWAL POCIESZNY
CENTRUM KULTURALNE W PRZEMYŚLU
Wydarzenie ma na celu rozbudzić chęć poszukiwania wartościowych zjawisk w kulturze kierowanych do dzieci i udowodnić, że każdy od najmłodszych lat może ją tworzyć. Festiwal obejmuje zarówno wydarzenia w których uczestnicy są widzami i słuchaczami, ale także przedsięwzięcia, w które będą mogły się aktywnie i twórczo zaangażować. Podczas Festiwalu, „pociechy” spotkają się z filmem, teatrem, muzyką, literaturą i folklorem. Część festiwalowych akcji skierowana jest do grup przedszkolnych, a część dla dzieci z opiekunami.
Wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu odbędą się w siedzibie Centrum Kulturalnego
w Przemyślu, a udział w każdym z nich jest bezpłatny.
Na nasze POCIECHY czekać będzie oczywiście festiwalowa ścianka do wykonywania pamiątkowych zdjęć, nie zabraknie też symbolicznych gadżetów i słodkości 😊
Projekt pn. „II Festiwal Pocieszny” dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury
Kultura-Interwencje. Edycja 2024.
PROGRAM FESTIWALU:
10 października 2024 r. /czwartek/
g. 9:30; 11:30 sala widowiskowa CK – „Symfonia Dziecięca koncerty dla dużych i małych Melomanów“ – interdyscyplinarny projekt obejmujący koncert muzyki klasycznej, interaktywną lekcję muzyki prowadzoną przez animatora oraz warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych. Wykonawcami koncertu są członkowie zespołu ARSO Ensemble z Rzeszowa, tworzonego przez profesjonalnych muzyków, koncertmistrzów, członków orkiestry symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, a także doświadczonych kameralistów. Są to: Robert Naściszewski, Orest Telwach, Piotr Gajda, Anna Naściszewska, Sławomir Ujek. Towarzyszyć im będą soliści: perkusista, flecista i klarnecista. Program wydarzenia oparty jest o wybitne dzieła kompozytorów muzyki klasycznej. Koncerty dla grup przedszkolnych z opiekunami – zgłoszenia telefoniczne. (wiek +3)
g. 17:00, sala widowiskowa CK – film animowany "Katak. Podwodna Przygoda". Katak należy do białuch – ich nazwa wywodzi się od białego koloru ciała, który zyskują z wiekiem. Niestety, jako jedyny ze swoich rówieśników, Katak jest dalej cały szary. Bardzo chce dorosnąć, ale nadal wygląda młodziej od rówieśników. Do tego mało kto wierzy, że jest samodzielny. Aby udowodnić swoją wartość, wyruszy w niezwykłą oceaniczną podróż, która obróci jego życie do góry nogami. Film to nie tylko przygodowa opowieść o zaufaniu i dorastaniu, ale także przypomnienie o unikalności naszych oceanów i emocjonująca podróż na skraj świata. Film dla dzieci z opiekunami, wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek. (wiek +5)
11 października 2024 r. /piątek/
g. 9:00 sala widowiskowa CK – film animowany „KICIA KOCIA W PRZEDSZKOLU”. Filmowe opowieści na podstawie uwielbianych przez najmłodszych, książek Anity Głowińskiej. Kotkę oraz jej przyjaciół – Packa, Adelkę i Julianka – czekają nowe perypetie. Tym razem najmłodsi spędzą z nimi dzień w przedszkolu, zobaczą, jak poznają nowych kolegów na placu zabaw i jak uciekają przed nagłym deszczem. Kicia Kocia pokaże dzieciom także, jak uczy się jeździć na rowerze i jak pomaga dziadkowi zbudować szafkę dla babci. Na Kicię Kocię zawsze można liczyć! Film dla grup przedszkolnych z opiekunami – zgłoszenia telefoniczne. (wiek +3)
g. 17:30 sala widowiskowa CK – spektakl teatralny „CIEŃ I JEŻ” w wykonaniu Teatru „MASKA” z Rzeszowa. Sztuka dla dzieci opowiada o tym, że gromadzenie rzeczy nie jest receptą na szczęście. Liczą się szczere, dobre relacje i pełne wrażliwości dziecięce postrzeganie świata. Kiedy Jeż był dzieckiem, potrzebował niewiele, by czuć się szczęśliwy. Wystarczał mu własny Cień, z którym spędzał długie beztroskie chwile na zabawie. Z biegiem czasu jednak Jeż dorósł i spoważniał. A poważnemu Jeżowi nie przystoi przecież zabawa. Szczególnie, kiedy obwoźny handlarz Lis uświadamia mu, że ma zadatki na prawdziwego konesera. Owładnięty żądzą posiadania Jeż zaczyna coraz więcej gromadzić. Jego własny Cień, kompan dawnych lat, już go nie poznaje. A leśni przyjaciele bardzo za nim tęsknią. Spektakl dla dzieci
z opiekunami, wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek. (wiek +4)
12.października 2024 r. /sobota/
g. 10:00, 13:00 Klub „Piwnice” CK – rodzinne warsztaty „Ludowa plastyka dla smyka”, prowadzone przez Instruktorów Centrum Kulturalnego. Podczas warsztatów wspólnie zagłębimy się w piękno wzornictwa ludowego poszczególnych regionów Polski. Rodzinne ekipy biorące udział w warsztatach m.in. ozdobią własną wiejską chatę, reprezentująca dany region Polski. Chętni będą mogli pomalować m.in. drewniane ludowe ptaszki, a nawet zabrać je ze sobą. Wszystko to przy wesołych ludowych melodiach, które będą nam towarzyszyć. Warsztaty rodzinne, wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek. (wiek +3)
g. 17:00 sala widowiskowa CK – koncert zespołu CZEREŚNIE. Występy Czereśni to okazja do poznania całej palety instrumentów i ich brzmień: perkusji, bandżo, mandoliny, gitary basowej, a nawet tuby czy klarnetu. Sporo w tym jednak zabawy – dzieciaki (oraz dorośli) wciągane są do wspólnego tańca, tupania czy klaskania. Będziemy bawić się przy piosenkach opowiadających o ochronie przyrody, dbaniu o własne zdrowie, miłości do najbliższych, poszanowaniu różnorodności. Skierowane do najmłodszych, lecz unikające infantylizacji. Wykonywane w żywiołowej formie, pełnej wspólnych zabaw i interakcji z publicznością. Andrzej Zagajewski, laureat Paszportu Polityki wraz z zespołem Hańba!, stworzył muzykę, która za cel stawia nie tylko dobrą zabawę, ale również pobudzanie rozwoju każdego człowieka, przede wszystkim tego najmłodszego – jego wrażliwości, kreatywności i zdolności. Koncert dla dzieci z opiekunami, wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek.
14.października 2024 r. /poniedziałek/
g. 10:00, 11:30, 13:00 pracownia muzyczna CK – spotkanie literackie "Z wyobraźnią" z Zofią Stanecką – pisarką, autorką książek dla dzieci, m.in. serii o Basi, serii „Czytam sobie”, „Poczytaj ze mną”. Spotkanie pozwala dzieciom dostrzec i docenić rolę wyobraźni, dzieci mają też szansę zapoznać się z warsztatem twórczym pisarki i dowiedzieć się tego, jak powstaje książka. Dzięki interaktywnemu charakterowi spotkania, mogą poczuć, czym jest tworzenie i jak wielką może dawać radość. Spotkania dla grup przedszkolnych z opiekunami – zgłoszenia telefoniczne. (wiek +4)
g. 15:30, 17:30 sala widowiskowa CK – spektakl teatralny "Oceanarium" w wykonaniu Teatru Figurki z Krakowa. Spektakl dla "najnajów" – najmłodszych dzieci. W swoim przedstawieniu, Teatr nie buduje linearnych opowieści, a odkrywa światy, a w tym przypadku zaprasza na wyprawę w morskie odmęty. Cała opowieść zaczyna się w okolicznej piaskownicy a skończy na środku oceanu podczas zabaw z ośmiornicami, meduzami i ławicą ryb. Dzieci wciągane są do wspólnej zabawy przez aktorów, poznają lalki i rekwizyty. Spektakle dla dzieci
z opiekunami, wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek. (wiek 1-4 lata)
Informacji o Festiwalu udziela Katarzyna Medelczyk-Szkółka – koordynatorka Festiwalu
k.medelczyk@ck.przemysl.pl, tel. 516421470, 16 6782009, wew. 533.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
- Koncert „Symfonia Dziecięca” (8 grup), film „Kicia Kocia”(11 grup) i spotkanie z Zofią Stanecką (3 grupy) skierowane są dla przedszkoli (jedna grupa, to max 25 dzieci + opiekunowie). Zgłoszenia: 16 6782009, wew. 533. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Co do zasady, na poszczególne wydarzenia jedno przedszkole może zgłosić jedną grupę. Wyjątek stanowi film „Kicia Kocia w przedszkolu” (1 przedszkole – 2 grupy)
- Na pozostałe wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie Centrum Kulturalnego, czynnej od wtorku do niedzieli w godzinach 14:00-20:00.
- Przy wydarzeniach oznaczyliśmy sugerowaną dolną granicę wieku uczestników, np. +3
- Podczas każdego z wydarzeń niezbędna jest obecność rodzica/opiekuna, który również pobiera wejściówkę i odpowiada za bezpieczeństwo dziecka.
- Wszystkie wydarzenia odbędą się w Centrum Kulturalnym w Przemyślu,
Konarskiego 9.
- Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
- Pytania/informacje: Katarzyna Medelczyk-Szkółka, tel. 16 6782009, wew. 533, k.medelczyk@ck.przemysl.pl