W minioną niedzielę, tj. 22 września 2024 r. w Płazowie – niewielkiej wsi położonej w powiecie lubaczowskim, w gminie Narol, po raz pierwszy odbyło się wyjątkowe wydarzenie kulturalne pn. U ŹRÓDŁA - spotkanie z ludowym dziedzictwem kulturowym! Pomysłodawcami, a zarazem organizatorami wydarzenia było Centrum Kulturalne w Przemyślu wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Narolu.
Płazów jest ważnym elementem historii i tradycji ziemi lubaczowskiej – właśnie stamtąd pochodzą słynne drzeworyty płazowskie. To również tutaj udało się reaktywować pracownię drzeworytu płazowskiego. W gm. Narol swoją działalność rozwijają także zespoły oraz kapele, opierając swój repertuar na dawnych tekstach i melodiach zaczerpniętych od przodków.
Pomysł na organizację tego przedsięwzięcia zrodził się, aby popularyzować ludowe dziedzictwo kulturowe wybranych miejscowości, a przede wszystkim promować przejawy ludowego dziedzictwa kulturowego w zakresie: śpiewu, muzyki, rękodzieła, kulinariów, które wciąż są obecne w życiu współczesnych ludzi.
W programie wydarzenia nie zabrakło m.in. koncertów rodzimych zespołów muzycznych i tanecznych Roztocza, koncertów laureatów najwyższych nagród tegorocznego Regionalnego Przeglądu Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych w Nienadowej – reprezentantów 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą i 58. „SABAŁOWYCH BAJAŃ” - Festiwalu Folkloru Polskiego w Bukowinie Tatrzańskiej, prezentacji rękodzieła ludowego, opowieści o ludowym dziedzictwie kulturowym, a także potańcówki. Przed zgromadzoną publicznością wystąpili:
- Kapela GALICJANIE z Narola,
- Zespół Folklorystyczny ROZTOCZE z Tomaszowa Lubelskiego,
- Narolskie Nutki z Narola,
- Zespół Ziemi Narolskiej z Narola,
- Grupa Śpiewacza GALICJANKI z Roztocza z Narola,
- Mistrz Michał Rydzik z Grodziska Dolnego z uczniem Przemysławem Dyndałem z Majdanu Sieniawskiego (cymbały rzeszowskie),
- Zespół Śpiewaczy z Maćkówki (gm. Zarzecze, pow. przeworski),
- Kazimierz Rzemyk z Ujeznej (solista-śpiewak, pow. przeworski),
- Kapela Ludowa GRODZISZCZOKI z Grodziska Dolnego (pow. leżajski),
- Anna Fil ze Starego Dzikowa (solistka-śpiewaczka, pow. lubaczowski),
- Ludowy Zespół Śpiewaczy DOLANIE z Gniewczyny Trynieckiej (pow. przeworski).
Oprócz wspaniałych występów muzycznych można było także odwiedzić różnorodne stoiska wystawców z:
- miodami oraz wyrobami z wosku pszczelego,
- olejami lnianymi i rzepakowymi,
- wyrobami z włóczki,
- pisankami, malarstwem, drzeworytami,
- zabawkarstwem,
- makatkami kuchennymi, haftem,
- specjałami kuchni regionalnej oraz przysmakami lokalnych producentów.
Dodatkową atrakcją wydarzenia był unikalny pokaz tradycyjnego zadruku tkanin, poprowadzony przez pana Grzegorza Ciećkę – drzeworytnika, regionalistę z Horyńca-Zdroju.
Uczestnicy imprezy mogli również zwiedzać dawną szkołę podstawową, w której niedawno otwarto Centrum Drzeworytu. Na odwiedzających czekało kilka atrakcji: pracownia drzeworytu na czele z panem Józefem Lewkowiczem – artystą ludowym z Nowego Sioła, który od lat odtwarza matryce płazowskich drzeworytów i przekazuje tajniki sztuki drzeworytniczej młodszym pokoleniom oraz Media-teka Centrum Kulturalnego w Przemyślu, gdzie można było obejrzeć unikalne filmy z pokazem warsztatu pracy twórców ludowych: ceramikę, pisankarstwo, wiklinę oraz opowieści o dawnych obrzędach.
Wydarzenie zakończono potańcówką, a do tańca przygrywali muzycy lokalnych jak i zaproszonych kapel ludowych.
Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i odwiedzili wydarzenie kulturalne „U Źródła”. Mamy nadzieję, że będzie ono kontynuowane i spotkamy się ponownie za rok!
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTOGALERII
Zachęcamy również do posłuchania relacji z Radio Zamość. A już w najbliższą sobotę 28 września, na antenie radia w paśmie audycji samorządowych usłyszą Państwo więcej o drzeworycie płazowskim.
Gmina Narol "U ZRÓDŁA" - spotkanie z ludowym dziedzictwem kulturowym" w Płazowie