28.09.2024 r., godz. 15:00
Pokaz „Solo na Andyjskim szlaku – opowieści o Ameryce Południowej” - prelegent Teresa Tokarz
Andy – najdłuższy łańcuch górski na Ziemi wyznaczał mi trasę podróży po Ameryce Południowej. Zapraszam na opowieść, w której wspólnie przeniesiemy się na bezkresne przestrzenie Patagonii i Ziemi Ognistej oraz tam, gdzie ziemia łączy się z niebem. Będziemy obserwować pingwiny i lwy morskie. Na górskich szlakach towarzyszyć nam będą lamy i alpaki. Zobaczymy, jak toczy się życie w cieniu andyjskich sześciotysięczników, na karaibskiej wyspie i roztańczonych ulicach najbardziej kolorowych miast świata. Będzie zjazd na rowerze Drogą Śmieci, próba zdobycia sześciotysięcznika, wschód słońca na Machu Picchu i mnóstwo przepięknych krajobrazów z andyjskich szlaków. Przedstawię również praktyczne informacje jak samodzielnie wyruszyć w podróż przez Argentynę, Boliwię, Peru i Kolumbię oraz pokażę, że górskie wędrówki solo mogą być wspaniałą przygodą.
Kilka słów o mnie: mam na imię Teresa i od ponad 10 lat moje życie związane jest z podróżami. Szczególnie ważne jest dla mnie przebywanie blisko natury. Większość moich podróży jest mocno związana z górskimi wędrówkami w różnych regionach świata. Zazwyczaj podróżuję solo: autostopem, rowerem, lokalnymi środkami transportu i na piechotę. Podróże relacjonuję na Instagramie: https://www.instagram.com/zaczynajacodmarzen/
http://galeria.ck.przemysl.pl/1195-ii-festiwal-podrozniczy-nad-sanem#sigProGalleriaf3d9e0c592
godz. 17:00 Pokaz „ YVYpóra. Twarze Paragwaju” – prelegent Tomasz Owsiany
Tomasz Owsiany – (1984) Dawniej romanista, dzisiaj podróżujący reportażysta, zajmujący się także konserwacją zabytków.Autor książek, artykułów oraz pokazów reporterskich.Swoje teksty i fotografie publikował m.in. w miesięczniku „Poznaj Świat”, w „Podróżach”, „Tygodniku Powszechnym”oraz „Kontynentach”.
Jego dwie ostatnie książki: „Pod ciemną skórą Filipin”oraz „Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej” uhonorowanow 2018 i 2021 roku Nagrodą Magellana. Za swoje projekty i przedsięwzięcia podróżnicze otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Zawady oraz Nagrodę Dziennikarzy Kolosów (za rok 2015), a także trzykrotnie wyróżnienie na Kolosach w kategorii „Podróż”.
Tomasz Owsiany w swoich podróżachstawia na niespieszną integrację z miejscowymi społecznościami i na zgłębianie istotnych tematów społeczno-kulturowych. Przed wyjazdem uczy się lokalnych języków. Na prowincji Madagaskaru, wśród rdzennych mieszkańców Filipin, w amazońskim interiorze Gujany Francuskiej czy na rubieżach Paragwaju ,zawsze stara się być czynnym uczestnikiem codziennych i niecodziennych zdarzeń. Z pobytów w plemiennych wsiach i w rodzinach milionerów, z wizyt u więźniów i szabrowników złota, ze spotkań z ważnymi postaciami i najzwyklejszymi mieszkańcami – przywozi pasjonujące opowieści o miejscach, ludziach i o tym, co dla nich ważne.
[[ W informacjach w mediach społecznościowych proszę o podłączanie strony Tomasz Owsiany -autor podróżujący<https://www.facebook.com/towsianyautor/> ]].
http://galeria.ck.przemysl.pl/1195-ii-festiwal-podrozniczy-nad-sanem#sigProGalleriaf62c936d48
godz. 19:00 Pokaz „Nie tylko tango i piłka nożna – życie i podróże w argentyńskim stylu” – prelegent Paulina Lewandowska
Miłość do futbolu, tango i bezkresne przestrzenie Patagonii. Większości osób Argentyna nie kojarzy się z niczym więcej. Tymczasem moja Argentyna woli folklor niż tango i mieni się tysiącem kolorów magicznej i mało poznanej przez turystów północy kraju.
W ostatnich latach Argentyna stała się moim drugim domem. Podobnie jak i Argentyńczycy rozpoczynałam dzień od yerba mate, niedzieli nie wyobrażałam sobie bez niedzielnego spotkania na mięsne uczty, czyli asado, emocjonowałam się oglądając mecze piłki nożnej i tańczyłam chacarerę na folklorystycznych imprezach. Opowiem o najważniejszych elementach argentyńskiego stylu życia, a także o trochę gorszych aspektach mieszkania w Argentynie – kryzysach i olbrzymiej inflacji.
Nie może zabraknąć też podróży. Argentyna to kosmopolityczne Buenos Aires, największe wodospady w zamieszkałym przez potomków polskich imigrantów tropikalnym regionie Misiones, lodowce Patagonii czy zielone wzgórza i winnice centrum kraju. A do tego moja ulubiona, klimatyczna północ. Podczas pokazu przeniosę Was do mniej znanej, pełnej mistycyzmu Argentyny. Poza utartym szlakiem trafimy na urocze miasteczka, kolorowe góry, lokalną kulturę i tradycyjny karnawał. Przedstawię również praktyczne informacje nt. kosztów życia i podróżowania po Argentynie, a także bezpieczeństwa.
Paulina Lewandowska – latynoamerykanistka, pilot wycieczek, autorka bloga zpamietnikapodrozoholika.com (FB: Z pamiętnika podróżoholika). Zakochana w Ameryce Łacińskiej: w ludziach, w kulturze, w języku i w muzyce. Mieszkała m.in. w Brazylii i w Peru, a w ostatnich latach jej drugim domem stała się Argentyna. Samotnie przejechała też prawie wszystkie kraje latynoskie, zgłębiając temat różnic kulturowych między poszczególnymi krajami i regionami.
http://galeria.ck.przemysl.pl/1195-ii-festiwal-podrozniczy-nad-sanem#sigProGalleriae21455fc8b
29.09.2024 r., 15:00
Pokaz „Przystanek Kanada” – prelegent Waldemar Brzyski
Tytuł ,,Przystanek Kanada"
Drugi co do wielkości kraj na świecie, posiadający dziką i zachwycającą przyrodę. Liczne parki narodowe i prowincjonalne. Dzikie zwierzęta, majestatyczne góry, jeziora , wodospady i rzeki. To wszystko sprawia, że kraj klonowego liścia po prostu trzeba zobaczyć.
Waldemar Brzyski - Przemyślanin, szczęśliwy mąż i ojciec niespełna dwu letniej Lilianki. Miłośnik podróży i górskich trekingów. Wraz z żoną Lidką odwiedził sześć kontynentów. Inicjator założenia Przemyskiego Klubu Podróżnika, działającego przy Centrum Kulturalnym. Do Kanady przyjechał na chwilę - został prawie siedem lat.
http://galeria.ck.przemysl.pl/1195-ii-festiwal-podrozniczy-nad-sanem#sigProGalleria2e26a54702
godz. 17:00 Pokaz „Jaśmin i zdechła ryba czyli rok w Bombaju” – prelegent Olga Mytnik
Zamiast mówić o miejscach, które się odwiedza na chwilę i o ludziach, których się tylko na moment spotyka, chcę opowiedzieć o białasce, która przez rok próbuje wydeptać swoje ścieżki w 20-milionowej indyjskiej metropolii i wtopić się jakoś w indyjski tłum.
To zresztą pewnie też już było, ale ja opowiem także:
1. O Zoroastrianach czyli Parsach. Bardzo ciekawej (i kontrowersyjnej w społecznym odbiorze) grupie etnicznej i religijnej mieszkającej w Bombaju. Pracowałam dla nich.
2. O tym, jak to jest być nauczycielem fortepianu w indyjskiej szkole dla bogaczy. Czy tamtejsze bachory są rozwydrzone, a rodzicie roszczeniowi?
3. O Rohanie, Meherzadzie, Prashancie – czyli moich absztyfikantach z Tindera, o tym, czym się różni randka indyjska od polskiej i dlaczego odrzuciłam jedne oświadczyny.
4. O indyjskim święcie Ganeśćaturthi, nieco mniej znanym w Polsce niż Holi czy Diwali, a równie interesującym i niezwykle spektakularnym.
5. A także o tym, ile kosztuje wynajem mieszkania na Breach Candy, dlaczego zakochałam się w sklepie Anokhi, czym różnią się zajęcia jogi w Bombaju, od zajęć jogi w Krakowie, jak od środka wyglądają elitarne kolonialne kluby dla bogaczy, a jak wygląda standardowa procedura bankowa, co należy wiedzieć o indyjskich pociągach…
6. Wreszcie – w skrócie – o dwumiesięcznym wyjeździe do Ladakhu po zakończeniu mojego kontraktu, który – rzecz jasna – obfitował w piękne spotkania i krajobrazy, a zakończył się pobytem w szpitalu w Zanskarze.
BIO:
Z zawodu pianistka, z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania powsinoga. Granie i pisanie również miłuje, ale z podróżami ma największą chemię.
Zaczęło się od kontraktu na amerykańskim wycieczkowcu, kursującym między Nowym Orleanem a Meksykiem a potem już poszło: Chiny, Portugalia, Uzbekistan, Gruzja, Armenia, Kirgistan, Karaiby, Stany Zjednoczone, Nepal aż w końcu, w 2016 Indie, w których spędziła rok, i do których wracała jeszcze potem 3 razy.
Lubi: spać w namiocie w dziwnych miejscach, rozmawiać z lokalsami nawet jeśli nie zna języka, jeździć stopem i włóczyć się w dziczy, najchętniej w górach.
Nie lubi: flaczków.
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
http://galeria.ck.przemysl.pl/1195-ii-festiwal-podrozniczy-nad-sanem#sigProGalleriaa810bf175e
godz. 19:00 Projekcja filmu pt. „Pieśni Ziemi”
Reżyserka przed trzydziestu laty opuściła rodzinny dom. Dziś odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając śladami swych rodziców i przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Będzie to spotkanie z lokalną historią, ale przede wszystkim z dziewiczą w tym rejonie naturą, z nieustającym cyklem narodzin i śmierci. Historia rodzinna zamienia się tu w zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat. Stosując podwójną skalę – mikro i makro – film odsłania przed nami świat intymny i zarazem bardzo uniwersalny. Film został uhonorowany nagrodą Samsung Excellence Line za wyjątkową jakość obrazu podczas 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Z kolei organizatorzy festiwalu przyznali “Pieśniom ziemi” rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii dokumentalnej. Seans jest częścią drugiego dnia 2. Festiwalu Podróżniczego NAD SANEM.
Gatunek: Film
Ograniczenia wiekowe: Przeznaczony dla osób od 15 roku życia
Wersja: 2D, NAP
bilety 20zł
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
http://galeria.ck.przemysl.pl/1195-ii-festiwal-podrozniczy-nad-sanem#sigProGalleria85e6b7fb41